Araç Değer Kaybını Trafik Sigortası Karşılar Mı?

Araç Değer Kaybını Trafik Sigortası Karşılar Mı?

Araç Değer Kaybını Trafik Sigortası Karşılar Mı?

Araç değer kaybı karşılanması, maddi hasarlı olarak meydana gelen trafik kazalarında, herhangi bir kusuru bulunmamasına rağmen aracında oluşan hasarın onarılmasının ardından aracının ikinci el değerinde yaşadığı fiyat düşüşünün tazminini konu almaktadır. Zira herhangi bir trafik kazasına karışan bir otomobil, orijinal parça desteği alarak yetkili serviste onarılmış olsa dahi ikinci el piyasasında araç hasar kaydı bulunması sebebiyle değer kaybına uğrayacaktır. Bu nedenle gündeme gelen “Araç değer kaybını trafik sigortası karşılar mı?” sorusunun yanıtlarına ilişkin detayları yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Araç değer kaybı talebi şartları, Sigortacılık Kanunu ve Karayolları Trafik Kanunu’nda düzenlenen hükümlere göre belirlenmiştir. Bu bağlamda araç değer kaybının hukuki prosedürlere uygun olarak tahsil edilmesinde öne çıkan birtakım usul ve esaslar bulunmaktadır. Bu bağlamda araç değer kaybı şartlarına dikkat edilmesi gerekmektedir.

Araç Değer Kaybı Şartları Nelerdir?

Meydana gelen trafik kazasına kusuru bulunmayan veya daha az kusurlu olan taraf, karşı tarafın zorunlu trafik sigortası poliçesinin bağlı olduğu sigorta şirketinden araç değer kaybı talebinde bulunabilme hakkına sahiptir. Bu bağlamda araç değer kaybını talep etmek isteyen kişilerin şu şartlara uymuş olması gerekmektedir:

  • Trafik kazasında haklı olan taraf olunmalıdır. Kazaya neden olan taraf araç değer kaybını talep etse dahi bu talep hukuken geçersiz sayılarak reddedilir.
  • Araç değer kaybı başvurularında iki senelik zamanaşımı süresine dikkat edilmektedir. Dolayısıyla araç değer kaybı ödemesi talep eden araç sahipleri kazanın meydana geldiği tarihten itibaren iki sene içinde sigorta şirketine başvuruda bulunması gerekmektedir.
  • Trafikte bulunan her sürücünün zorunlu trafik sigortası olduğu kabul edilmektedir. Dolayısıyla kazaya sebebiyet veren aracın sigortası yoksa ödemeyi kendi cebinden yapmakla mükelleftir.

Araç Değer Kaybı Talebi Başvurusu

Araç değer kaybının tazmini için meydana gelen trafik kazasında kusuru bulunan sürücünün zorunlu trafik sigortası devreye girmektedir. Bu bağlamda kazaya sebebiyet veren sürücünün yaptırmış olduğu zorunlu trafik sigortası sadece karşı tarafın araç değer kaybı başvurusuna olumlu yanıt vererek bu ödemeyi yapmak durumundadır. Dolayısıyla maddi hasarlı trafik kazasına neden olan sürücünün aracında meydana gelen araç değer kaybı için hak talep etmesi mümkün değildir. Sigorta şirketi zorunlu trafik sigortası kapsamında sadece kazada mağdur durumda olan sürücünün aracındaki değer kaybını ödemekle yükümlüdür. Araç değer kaybını trafik sigortası karşılar mı sorusunun yanıtı evet olmakla birlikte bu tür şartlara tabi olarak gerçekleştirilmektedir.

AVUKATA İLK SORUYU SİZ SORMAK İSTER MİSİNİZ?

BİZE ULAŞIN