Araç Değer Kaybı Sigorta Tahkim Kurulu Başvuru

Araç Değer Kaybı Sigorta Tahkim Kurulu Başvuru

Araç Değer Kaybı Sigorta Tahkim Kurulu Başvuru

Araç değer kaybı uyuşmazlıklarında Sigorta Tahkim Kurulu başvuru hakkını kullanmak isteyen hak sahipleri, kanunen belirtilen süreler ve usullere uygun olarak bu haklarını yerine getirebilmektedir. Trafik kazalarında meydana gelen maddi hasarların neden olduğu araç değer kaybı hususu, sigorta şirketleri ile araç sahipleri arasında çözüme kavuşturulması gereken bir konudur. Ancak hukuk sistemimizde de pek çok örneği görülebildiği gibi bu konuda taraflar arasında uyuşmazlık yaşanması sık sık söz konusu olabilmektedir. Bu durumda da trafik poliçesinden doğan ihtilafların çözümü için araç değer kaybı Sigorta Tahkim Kurulu başvuru yolu kullanılmaktadır.

Bu bağlamda öncelikle araç değer kaybı kavramının tanımına, daha sonra da bu konudan doğan mağduriyetlerin giderilmesinde hangi hukuki prosedürlerin uygulandığına dikkat edilmesi gerekmektedir. Nitekim araç değer kaybı; meydana gelen trafik kazasında herhangi bir kusuru bulunmamasına rağmen aracında meydana gelen hasarın onarılması sebebiyle söz konusu aracın ikinci el piyasasındaki değer kaybını konu edinmektedir. Nitekim trafik kazası hasra geçmişi bulunan bir otomobil, ikinci el pazarında aynı özelliklere sahip ancak trafik kazası hasar kaydı bulunmayan bir otomobile göre daha düşük fiyata alıcı bulmaktadır. Bu sebeple haksız fiilden doğan mağduriyetlerin giderilmesi için hak sahipleri araç değer kaybı taleplerini gündeme getirmektedir.

Araç Değer Kaybı Talebi Nasıl Alınır?

Aracın ikinci el piyasasında meydana gelen değer kaybının tazminine ilişkin hukuki prosedürler Karayolları Trafik Kanunu’nun 97. maddesinde açık bir şekilde düzenlenmiştir. Buna göre araç değer kaybına ilişkin hak sahiplerinin açacağı davalardan önce muhatap sigorta şirketine başvuru şartı bulunmaktadır. Bu nedenle öncelikle araçta meydana gelen değer kaybının tespiti yapılarak, bu konuda yetkili ekspertiz raporuna ilişkin araç değer kaybı talebi dilekçesi ile sigorta şirketine başvuruda bulunulması gerekmektedir.

Her ne kadar hukuki usul ve esaslara göre hazırlanan araç değer kaybı bilirkişi raporu ile araç değer kaybı dilekçesine rağmen sigorta şirketleri, bu talepleri yerine getirmeyeceğini beyan ederek reddedilmektedir. Bu durumda araç sahibi için yargı yolu açıktır. İşte bu hususta Sigorta Tahkim Komisyonu ve diğer yetkili mahkemelere dava açılabilmesi söz konusu olmaktadır.

Sigorta Tahkim Kurulu Başvuruları

Araç sigortası poliçesinden doğan uyuşmazlıklar kapsamında Sigorta Tahkim Kurulu’na belirlenen süreler içinde ve gerekli bekleler eşliğinde başvuruda bulunarak dava açmak mümkündür. Bu bağlamda araç değer kaybı Sigorta Tahkim Kurulu başvuru işlemlerine ilişkin detaylı bilgilere ulaşmak için hukuk ve avukat ile danışmanlık hizmeti alabilirsiniz.

AVUKATA İLK SORUYU SİZ SORMAK İSTER MİSİNİZ?

BİZE ULAŞIN