Araç Değer Kaybı Hakkında 4 Temel Soru

Araç Değer Kaybı Hakkında 4 Temel Soru

Araç Değer Kaybı Hakkında 4 Temel Soru

Araç değer kaybı hususu, trafik kazalarına karışan araç sahiplerini yakından ilgilendiren bir konu kapsamında ele alınmaktadır. Nitekim meydana gelen maddi hasarlı trafik kazalarından sonra, kazada yaşanan hasarın durumuna göre aracın ikinci el piyasasında mutlaka bir düşüş yaşanacaktır. Çünkü araçta meydana gelen maddi hasarın giderilmesi için uygulanan; boyama, parça değişimi, göçük düzeltme gibi işlemler, aracın orijinalliği üzerinde değişiklik yapılmasını gerektirmektedir. Bu yüzden de söz konusu trafik kazasından maddi hasar alan araç en iyi şekilde tamir edilmiş olsa bile değerinde yaşanan düşüş kaçınılmaz olmaktadır. Bu konulara ilişkin araç değer kaybı hakkında 4 temel soru ve yanıtlarını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Araç Değer Kaybı Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Meydana gelen maddi hasarlı kazanın ardından araçta değer kaybı hesaplaması gündeme gelmektedir. Bu kapsamda araçta meydana gelen değer kaybının sağlıklı bir şekilde hesaplanabilmesi için birtakım faktörlerin de işin içine dahil edilmesi gerekir. Bunlar;

  • Aracın üretim yılı
  • Aracın mevcut durumdaki kilometresi
  • Aracın markası ve modeli
  • Aracın trafiğe çıkış tarihi
  • Aracın daha önceki kazalarına ait hasar geçmesi ve kazaların niteliği
  • Aracın sıfır veya ikinci el pazarındaki değeridir.

Bu faktörler göz önünde bulundurularak trafik kazasında maddi hasar görmüş tüm araçların araç değer kaybı hesaplaması mümkün olmaktadır.

Araç Değer Kaybı Nasıl Karşılanır?

Araçta meydana gelen değer kaybının karşılanmasında, kazada kusuru bulunan sürücünün trafik sigortası devreye girmektedir. Bu bağlamda maddi hasar gören aracınızın son durumunu ekspertiz raporu ile kanıtlayarak yetkili mahkemeye ya da Sigorta Tahkim Komisyonu’na dava başvurusunda bulunabilirsiniz.

Araç Değer Kaybının Kasko Tarafından Karşılanması Mümkün Müdür?

Araç değer kaybına neden olan trafik kazasında, kusuru bulunmayan tarafın aracında meydana gelen değer kaybı tazminatının, kazada kusurlu sürücünün zorunlu trafik sigortasından karşılandığı bilinmektedir. Ancak bu sigorta, söz konusu kusurlu sürücünün aracında meydana gelen değer kaybı konusunda bir ödeme yapma yükümlülüğünde değildir. Dolayısıyla meydana gelen trafik kazalarında kusuru bulunan sürücülerin de aracın yaşanan değer kaybı, ancak kasko sayesinde karşılanabilmektedir.

Bu bağlamda her ne kadar kasko poliçelerinde, araçta yaşanan değer kayıpları teminat altına alınmasa da bazı sigorta şirketleri bu kapsama araç değer kaybı güvencesini de dahil etmektedir. Bu noktada araç sahibinin mutlaka imzalamış olduğu kasko poliçesinin detaylarına hakim olması gerekmektedir. Bu yazımızda araç değer kaybı hakkında 4 temel sorunun yanıtlarını sizlerle paylaştık.

AVUKATA İLK SORUYU SİZ SORMAK İSTER MİSİNİZ?

BİZE ULAŞIN