Araç Değer Kaybı Ekspertiz Raporu Nasıl Alınır?

Araç Değer Kaybı Ekspertiz Raporu Nasıl Alınır?

Araç Değer Kaybı Ekspertiz Raporu Nasıl Alınır?

Araç değer kaybında ekspertiz raporu, büyük önem teşkil eden hukuki belgeler arasında yer almaktadır. Zira araç değer kaybı ödemesinin tahsili için muhatap alınan sigorta şirketine başvuru için gidildiğinde, aracın son durumuna ait ekspertiz raporunun ibra edilmesi zorunludur. Aksi halde yazılı veya sözlü yapılan araç değer kaybı talebi başvuruları, söz konusu sigorta şirketleri tarafından değerlendirilmeye alınmayarak reddedilmektedir. Bu sebeple, trafik kazasında kusuru bulunmadığı halde aracında meydana gelen onarım sebebiyle mağdur olan araç sahipleri “Araç değer kaybı ekspertiz raporu nasıl alınır?” sorusunun yanıtını merak etmektedir.

Araç değer kaybı hesaplaması işlemleri de söz konusu yetkili sigorta ekspertizi tarafından yapıldığı için bu uygulama araç sahipleri için büyük önem taşımaktadır. Bu bağlamda araçta meydana gelen hasarların hukuki geçerliliğe kavuşturulması için ekspertiz raporuna ihtiyaç duyulmaktadır. Dolayısıyla bu aşama araç değer kaybı ödemesi talep eden araç sahiplerinin özen göstermesi gereken bir işlemdir.

Araç Eksperi Nasıl Bulunur?

Araç eksperi, internet üzerinden bulunabileceği gibi aynı zamanda size en yakın sigorta acentesinden de temin edebileceğiniz yetkililerdir. Bu sayede herhangi bir araç eksperine görev verdikten sonra “araç değer kaybının hesaplanması için bilirkişi raporu” hazırlanması işlemlerine başlanabilmektedir. Ekspertiz raporunun hukuki geçerliliğe tabi tutulması ve yasalarla belirlenen usuller ile esaslara uygun olması için hizmet alınan araç eksperinin de belirli birtakım nitelikleri taşıması gerekmektedir. Bu bağlamda ara. değer kaybı ekspertiz raporunu hazırlama yetkisine sahip olan uzmanlar, ancak üniversitelerin ilgili sigorta ekspertizliği bölümünden mezun olmuş ve mesleğinde birikim ile tecrübe sahibi kişilerden oluşmalıdır.

Araç değer kaybı ekspertiz raporu nereden alınır sorusuna bir yanıt olarak bu rapor sigorta şirketinin yetkili ekspertizi olabileceği gibi aynı şekilde sizin dışarıdan görevlendireceğiniz bir araç eksperi de olabilmektedir.

Ekspertiz Raporu Alınırken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

İlgili kanunda yer alan hükümlere göre ekspertiz raporunda araç değer kaybı hesaplanmasında ve tespitinde, araştırmayı yapan araç eksperinin imzası ve onayı bulunmak zorundadır. Bununla birlikte ekspertiz raporunun hukuki geçerliliğinin olması için meydana gelen trafik kazasında karşı tarafın kusurlu olması önem teşkil etmektedir. Öte yandan ekspertiz hizmeti ile incelenen araçtaki hasarlı bölgelerin daha önceden hasara maruz kalmamış ve güncel olaydan kaynaklanıyor olmasına dikkat edilmelidir. Bunun dışındaki tüm “Araç değer kaybı ekspertiz raporu nasıl alınır?” sorusuna ilişkin yanıtlara hukuk ve avukat ile danışmanlık hizmeti alarak ulaşabilirsiniz.

AVUKATA İLK SORUYU SİZ SORMAK İSTER MİSİNİZ?

BİZE ULAŞIN