Araç Değer Kaybı Davası

Araç Değer Kaybı Davası

Araç Değer Kaybı Talebi Nedir, Nasıl Alınır?

Araç değer kaybı, meydana gelen maddi hasarlı trafik kazası neticesinde hasar gören ve daha sonrasında onarılan bir aracın, ikinci el piyasasındaki maddi değer düşüş yaşaması durumudur. Nitekim maddi olarak herhangi bir yerinden hasar alan araçlar, yetkili serviste ve orijinal parça desteği ile onarım görseler bile ikinci el piyasasında kaçınılmaz bir değer düşüşü yaşayacaktır. Bu noktada biri maddi hasar görmüş ama kusursuz bir şekilde onarılmış bir araçla diğeri hiç kaza geçmişi bulunmayan aynı marka ve model iki araçtan, geçmişinde kaza kaydı bulunan araç daha düşük bir fiyata alıcı bulunmaktadır. İşte bu durum araç değer kaybı talebini doğurmaktadır. Bu tip durumlarda araç değer kaybının tespit edilip bu zararın karşılanması yönünde talepte bulunulmalıdır.

Araç Değer Kaybı Kim Tarafından ve Nereden Talep Edilir?

Maddi hasarlı meydana gelen trafik kazalarında iki veya daha fazla araç arasında kusuru bulunmayan veya en az kusuru bulunan aracın sürücüsü, kendi aracında kazadan dolayı meydana gelen değer kaybının tarafına ödenmesi için talepte bulunabilme hakkına sahiptir. Bu bağlamda kazaya karışan ve kasanın meydana gelmesine neden olan kusurlu sürücülerin araç değer kaybı talep etme hakları bulunmamaktadır. Öte yandan söz konusu araç değer kaybı talebi, kusurlu araç sürücüsünden veya aracın sigorta poliçesini düzenleyen sigorta şirketinden istenebilmektedir.

Diğer bir taraftan kazada kusuru bulunan araç sürücüsü, kusuru bulunmayan veya az olan tarafın araç değer kaybını ve maddi zararını karşılamak zorundadır. Bu noktada araç değer kaybı talebini iletmek isteyen kazada kusuru bulunmayan aracın sürücüsü, talebini kusurlu araç sürücüsünün zorunlu trafik sigortası poliçesini düzenleyen sigorta şirketine yazılı olarak yapılmalıdır.

Araç Değer Kaybı Hesaplama Nasıl Yapılır?

Araç değer kaybı talebinden önce, hak sahiplerinin ilk olarak araç değer kaybını hesaplatması gerekmektedir. Bu bağlamda söz konusu hesaplama, kazada meydana gelen hasarların akabinde aracın güncel ikinci el piyasasında ne kadar kayıp yaşadığının anlaşılması açısından önem teşkil etmektedir. Bununla birlikte maddi zararın ne kadar olduğu ve kusurlu araç sigorta şirketinden talep edilecek tazminat tutarı bilirkişi raporuyla belirlenmiş olmaktadır.

Araç değer kaybı hesaplamasında göz önünde bulundurulan faktörler şunlardır:

  • Aracın üretim yılı
  • Aracın geçmiş dönemdeki hasar kaydı
  • Aracın mevcut durumdaki kilometresi
  • Aracın marka ve modeli
  • Aracın trafiğe çıkış tarihi
  • Aracın ikinci el piyasasında tutulan bir araç olup olmadı
  • Aracın zarar gören parçalarının değeri

AVUKATA İLK SORUYU SİZ SORMAK İSTER MİSİNİZ?

BİZE ULAŞIN