Araç Değer Kaybı Başvurusu İçin Gerekli Evraklar

Araç Değer Kaybı Başvurusu İçin Gerekli Evraklar

Araç Değer Kaybı Başvurusu İçin Gerekli Evraklar

Araç değer kaybı başvurusu, meydana gelen trafik kazasında kusuru bulunmadığı halde aracının ikinci el piyasasında düşüş olması nedeniyle mağduriyet yaşayan araç sahiplerini yakından ilgilendirmektedir. Hukuk sistemimizde Karayolları Trafik Kanunu’nun 97. maddesinde yer alan hükümlere göre düzenlenen araç değer kaybı tahsilatında izlenmesi gereken hukuki prosedürler pek çok kişinin bilgi sahibi olmak istediği konular arasında yer almaktadır. Bununla birlikte araç değer kaybı başvurusu için gerekli evraklar da ilgili kanunda yer alan düzenlemeler ile belirlenmiş ve başvurularda ibraz edilmesi zorunlu tutulan belgelerden oluşmaktadır.

Araç değer kaybı kavramı, trafikte meydana gelen maddi hasarlı bir kazada araçların karşılaştığı zararın onarılmış olsa dahi ikinci el piyasasında yaşanan düşüşü ifade etmektedir. Nitekim bilindiği üzere araç satışında hasar kaydı geçmişi büyük rol oynamaktadır. Bütün özellikleri hemen hemen aynı olan iki otomobil arasında daha önce trafik kazasına karışmış olan araç, emsallerine göre daha düşük fiyatlardan alıcı bulmaktadır. Bu bağlamda gerçekleşen trafik kazasında hiçbir kusurlu hareketi olmadığı halde aracının değer kaybı yaşaması sebebiyle mağdur duruma düşen araç sahipleri, söz konusu bedeli sigorta şirketlerinden tazmin ederek bu konudaki mağduriyetlerinin giderilmesini sağlayabilmektedir.

Araç Değer Kaybı Tahsilatında Talep Edilen Belgeler

Araç değer kaybı talep beyanına ek olarak muhatap alınan sigorta şirketine ibraz edilmesi gereken belgeler, ilgili kanunda yer alan hükümlere göre belirlenmiştir. Buna göre araç değer kaybı ödemesinin talep edildiği durumlarda gösterilmesi zorunlu olan belgeler şunlardan oluşmaktadır:

  • Değer kaybı talep beyanı
  • Maddi hasarlı trafik kazası tespit tutanağı tasdikli örneği
  • Tramer Kaza Tespit Tutanağı (KTT)
  • Hak sahibine ait banka hesap bilgileri
  • Hasar Eksper Raporu örneği
  • Zarar gören araca ait ruhsat fotokopisi
  • Hasar gören aracın hasarlı fotoğrafları
  • Hak sahibinin T.C kimlik numarası
  • Avukat vekaleti mevcut ise vekaletname örneği ile vekilin T.C kimlik numarası

Bu belgelerin hukuki usul ve esaslara uygun olarak hazırlanması önem arz eden bir konudur. Dolayısıyla araç sahiplerinin muhtemel hak kayıpları yaşamaması için gerekirse hukuki destek almasında fayda bulunmaktadır. Bu bağlamda Ankara merkezli hukuk büromuzda görev yapan alanında uzman sigorta hukuku avukatları, gerek danışmanlık hizmetlerinde gerekse de vekaleten müdahil oldukları araç değer kaybı tahsilatı işlemlerinde sürece pozitif etki edecek yaratıcı çözümler sunmaktadır. Araç değer kaybı başvurusu için gerekli evraklar hakkında daha fazla bilgiye sahip olmak için hukuk ve avukat ile iletişime geçebilirsiniz.

AVUKATA İLK SORUYU SİZ SORMAK İSTER MİSİNİZ?

BİZE ULAŞIN