Araç Değer Kaybı Avukatı Ankara

Araç Değer Kaybı Avukatı Ankara

Araç Değer Kaybı Avukatı Ankara

Uzman araç değer kaybı avukatı Ankara merkezli hukuk büromuzun profesyonel hizmetleri arasında görev yapan avukat ekibimiz içerisinde yer almaktadır. Son yıllarda trafikteki sürücülerin yasal hakları konusunda bilinçlenmelerinin akabinde çok daha dikkat edilen ve önem verilen bir husus olan araç değer kaybı, günümüzde sigorta şirketleri ile araç sahipleri arasında birtakım uyuşmazlıkların yaşanmasına uygun zemin hazırlamaktadır. Nitekim uyuşmazlıkların çözümünde hem Karayolları Trafik Kanunu hem de Sigortacılık Kanunu gibi derin kapsamı olan hukuki esaslar kullanıldığından bu alanda uzmanlaşmış kişilerin desteğine ihtiyaç duyulduğu aşikardır. Bu sebeple araç değer kaybı avukatı Ankara arayışınızda sizlere profesyonel hukuki destek veren avukatları ofisimizden tahsis edebilirsiniz.

Araç değer kaybı; herhangi bir trafik kazasına karışan ancak trafik kazasının maddi sonuçlarına istinaden onarım görmüş olsa bile ikinci el araç statüsünde değerlendirilerek fiyatında düşüş yaşanan araçları konu edinmektedir. Nitekim aynı özelliklere sahip olan iki otomobilden, geçmişinde hasar kaydı bulunan araç daha düşük fiyata alıcı bulmaktadır. Bu sebepledir ki meydana gelen trafik kazasının oluşmasında hiçbir kusuru bulunmayan sürücüler, karşılaştıkları maddi hasarlı trafik kazası sonucunda araçlarının ikinci el pazarında değer kaybı yaşamaları sebebiyle mağdur duruma düşmektedirler. İşte bu söz konusu mağduriyetin giderilmesi için araç değer kaybı tahsilatı gündeme gelmektedir.

Araç Değer Kaybı Nasıl Alınır?

Araç değer kaybının hak sahibi tarafından tahsil edilmesinde öne çıkan birtakım usul ve esaslar bulunmaktadır. İlgili kanunla düzenlenerek yürürlüğe giren bu hukuki prosedürlere aykırı hareket edilmesi durumunda hak kayıpları yaşanabileceği gibi, araç değer kaybı bedelinin ödenme süresi de oldukça uzun sürebilmektedir. Dolayısıyla araç değer kaybı Yargıtay kararı ve diğer içtihatlar da göz önünde bulundurulduğunda sürecin tamamen hukuki usul ve esaslara uygun olarak gerçekleştirilip sürdürülmesi gerekmektedir.

Aracında değer kaybı yaşandığını ekspertiz raporu ile tespit eden hak sahibi, araç değer kaybı dilekçesi ile öncelikle muhatap aldığı sigorta şirketine başvuruda bulunması şarttır. Aynı zamanda araç değer kaybı davalarında da başvuru şartı olarak gösterilen bu hukuki işleme yanıt alınamaması veya talebin olumsuz karşılanması gibi durumlarda hak sahibi kişi yargı yoluna başvurabilmektedir. Bu sayede araç değer kaybı davası açılarak sigorta şirketi aleyhinde tazminat talebinde bulunulması mümkündür.

Tüm bu hukuki süreçlerde araç değer kaybı avukatı Ankara merkezli hukuk büromuzdan tahsis edebileceğiniz profesyonel hizmetlerimiz arasında yer almaktadır. Konuya ilişkin detaylı bilgilere ulaşmak için hukuk ve avukat danışmanlık ile iletişime geçebilirsiniz.

AVUKATA İLK SORUYU SİZ SORMAK İSTER MİSİNİZ?

BİZE ULAŞIN