Ankara Araç Değer Kaybı

Ankara Araç Değer Kaybı

Araç Değer Kaybı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Araç değer kaybı ödemeleri, maddi hasarla sonuçlanan trafik kazalarında, kazada kusuru bulunan aracın sürücüsünün trafik sigortası tarafından, hak sahibi kişinin tarafına yapılması gereken ve hukuki açıdan yaptırıma tabi tutulan bir işlemdir. Zira zorunlu trafik sigortaları, meydana gelen trafik kazalarında maddi onarım masraflarını karşılamakta yükümlülüklerini yerine getirirken, araç değer kaybı ödemeleri konusunda bu kadar özverili davranmamaktadır. Bu durumda trafik kazasında kusuru bulunmadığı halde aracında meydana gelen değer kaybını talep eden kişilerin dava açma hakkı bulunmaktadır. Bu konulara ilişkin “Araç değer kaybı hakkında bilmeniz gerekenler”  başlığı altında detaylı bilgileri yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Araç Değer Kaybı Nedir?

Son yıllarda sigorta poliçeleri ile hizmetleri konularında giderek bilinçlenen sürücüleri ve araç sahiplerini yakından ilgilendiren araç değer kaybı kavramı, meydana gelen maddi hasarlı trafik kazasının akabinde kazada hasar alan aracın ikinci el piyasasında yaşadığı fiyat düşüşünü ifade etmektedir. Nitekim kaza sonrasında aracın bakım ve onarımının en iyi şekilde, orijinal parçalar kullanılarak yetkili serviste yapılması durumunda bile söz konusu araçta hasar kaydı geçmişi bulunacağı için aracın ikinci el piyasası fiyatında değer kaybı yaşaması kaçınılmaz olmaktadır.

İşte bu durumdan muzdarip olan vatandaşlar, araçlarında yaşanan değer kaybını birtakım hukuka uygun usul ve şartları yerine getirerek tazmin edebilme imkanına sahiptir. Bu durumda yaşanan trafik kazasında herhangi bir kusuru bulunmamasına rağmen aracının hasar görmesi sebebiyle değer kaybına uğrayan araç sahipleri, sigorta şirketlerine başvuruda bulunma hakkını kullanabilmektedir. Sigorta şirketleri tarafından bu taleplerinin reddedilmesi durumunda da 2 yıllık bir zamanaşımı süresi içinde Sigorta Tahkim Komisyonu’na dava açma hakkına sahiptir.

Araç Değer Kaybı Ödemesi İşlemleri

Araç değer kaybı ödemesini almanız için birtakım hukuki prosedürlere uygun hareket etmeniz gerekmektedir. Bu bağlamda aracınızda meydana gelen hasarı ekspertiz raporu ile belgeleyerek araçta yaşanan değer kaybı tespitini yapmanız gerekmektedir. Araç değer kaybı talebi şartları olan bu rapor ile birlikte yazılı dilekçeyi müşterisi olduğunuz sigorta şirketine sunarak başvuru işlemlerini tamamlayabilirsiniz. Talebinize olumsuz dönüş yapan sigorta şirketi hakkında 2 yıl içinde dava açabilme hakkınız bulunmaktadır.

Ekspertiz Raporunun Önemi

Araç değer kaybının hesaplanmasında ekspertiz raporu büyük önem taşımaktadır. Hazine Müsteşarlığı Sigortacılık Genel Müdürlüğü’nün vermiş olduğu karara göre araç değer kaybını sadece sigorta ekspertizleri yapabilmektedir. Araç değer kaybında ele alınan faktörler; aracın hasar geçmişi ve hasarların niteliği, kilometresi, marka ve model bilgisi, üretim yılı ve pazardaki değeridir. “Araç değer kaybı hakkında bilinmesi gerekenler” konusuna ilişkin hukuki yardıma ihtiyaç duyuyorsanız hukuk ve avukat danışmanlık hizmeti alabilirsiniz.

AVUKATA İLK SORUYU SİZ SORMAK İSTER MİSİNİZ?

BİZE ULAŞIN