Ankara Araç Değer Kaybı Davası Ankara

Ankara Araç Değer Kaybı Davası Ankara

Araç Değer Kaybı Nedir, Nasıl ve Nerede Alınır?

Araç değer kaybı kavramı, araç sahiplerini yakından ilgilendiren bir husustur. Trafikte meydana gelmesi çok muhtemel olan kazaların akabinde ortaya çıkan maddi sonuçlar, araç sahiplerinin canını sıkan konular arasında yer almaktadır. Bu noktada her ne kadar Zorunlu Trafik Sigortası ve sigorta şirketlerinin müşterilerine sundukları kasko hizmetleri çözüm gibi dursa da araç sahipleri, yaşanan maddi hasarın giderilmesinden de öte kazanın meydana getirdiği değer kaybı konusunda sıkıntı yaşamaktadır. Bu konularla ilgili olarak ele aldığımız bu yazımızda araç değer kaybı nedir, nasıl ve nerede alınır gibi en çok merak edilen soruların yanıtlarını bulabilirsiniz.

Araç Değer Kaybı Nedir?

Ekonomik açıdan yüksek bir değer taşıyan araçlarda meydana gelen maddi zararlar sadece araçta meydana gelen hasarın onarımıyla alakalı değildir. Nitekim aracın hasar görmesi, onun ikinci el değerinde düşüklük yaşanmasına neden olmaktadır. Çünkü piyasa koşulları göz önünde bulundurulduğunda daha önce hasar geçmişi olan bir otomobilin, aynı marka ve aynı model olmasına rağmen herhangi bir trafik kazasına karışmamış bir otomobilden daha düşük piyasa değerine sahip olduğu kabul edilmektedir. İşte trafikte kazaya karışmış veya kaza geçmişi olan araçların ikinci el piyasasında meydana gelen bu düşüşe araç değer kaybı adı verilmektedir.

Araç Değer Kaybı Ödemesi Talebi

Araçlarında değer kaybı yaşayan araç sahipleri, söz konusu kazanın akabinde araçlarının ikinci el piyasasında meydana gelen düşüşün giderilmesi adına sigorta şirketlerinden birtakım maddi taleplerde bulunmuşlardır. Ancak sigorta firmaları araç sahiplerinin bu taleplerini her ne kadar ilk başta reddetmiş olsalar da Yargıtay’ın vermiş olduğu bağlayıcı kararların akabinde söz konusu araç değer kaybı ödemelerini gerçekleştirmek durumunda kalmışlardır.

Araç değer kaybı ödemeleri ekspertiz raporu ile talep edilebilmektedir. Söz konusu araçta meydana gelen değer kaybının tespitinin akabinde ilgili sigorta şirketlerine yazılı başvuruda bulunarak araç değer kaybı tazminatının alınması mümkün olmaktadır.

Araç değer kaybı talebi şartları göz önünde bulundurulmadan yapılan başvurular sigorta şirketleri tarafından reddedilmektedir. Bu sebeple kişilerin mutlaka araç değer kaybı ödemesi için gerekli görülen ekspertiz raporu ve başvuru dilekçesi ile birlikte müşterisi oldukları sigorta şirketine başvurmaları önem teşkil eden bir konudur.

Bunun akabinde eğer muhatap alınan sigorta şirketi, tüm usul ve esaslara uygun bir şekilde başvuruda bulunmanız halinde bile talebinizi reddediyor ve araç değer kaybı ödemesini gerçekleştirmiyorsa bu durumda tahkim veya mahkeme yoluna başvurulması mümkündür. Araç değer kaybı nedir, nasıl ve nerede alınır sorularının yanıtlarına ilişkin detaylara hukuk ve avukat danışmanlık hizmeti alarak ulaşabilirsiniz.

AVUKATA İLK SORUYU SİZ SORMAK İSTER MİSİNİZ?

BİZE ULAŞIN